خانه / معرفی شهر جدید گلبهار

معرفی شهر جدید گلبهار

golbahar-mapجهت مشاهده نقشه گلبهار به صورت واضح بر روی عکس کلیک کنید .

شهرهاي جديد به عنوان يكي از عوامل و راهكارهاي مؤثر در ساماندهي و نظام اسكان جمعيت در كشور مي­باشد. شهر جديد گلبهار در ۳۵ كيلومتری شمال غربي شهر مشهد بعنوان یکی از شهرهای اقماری این شهر در محور مشهد – قوچان که از جنوب به سلسله جبال کوههای بینالود و از شمال به رشته کوههای هزار مسجد و کشف رود منتهی میشود، و همجوار با شهرستان چناران و شهر گلمکان در همين راستا با اهداف ذيل ايجاد گرديده است:

  1. ايجاد مركزيتي به منظور جذب و اسكان سرريز جمعيت شهر مشهد
  2. ايجاد مراكز آموزش عالي، خدمات رفاهي و اجتماعي
  3. ایجاد مراکز عالی خدمات و كارگاه­هاي تخصصي شهري
  4. جلوگيري از تخريب و كمك به اعاده و بهبود اكوسيستم طبيعي منطقه
  5. ایجاد فرصت های شغلی مناسب در ارتباط با رفع نیازهای جمعیت ساکن
  6. ایجاد محیط شهری با کیفیت زیستی مطلوب كه در اين راستا مقرر شد فعاليت هاي خود را در سه بخش عمده ذيل برنامه ريزي نمايد:

الف) ارتقاء سطح جذب جمعيت و بهينه سازي شهر براي اسكان

ب) ايجاد بسترهاي اشتغال و بهسازي عملكرد

ج) هويت بخشيدن به شهر

مطالعات شهر جدید گلبهار در اجرای سیاست ایجاد مراکز اقماری اسکان جمعیت برای شهرهای بزرگ کشور از سال ۱۳۶۶ در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس طرح جامع گلبهار در سال ۱۳۷۲ در ۴ فاز و با سطح محدوده حدود ۵۰۰۰ هکتار مصوب گردیده است. فاز ۱ و ۲ شهر جدید با مساحت حدود ۲۷۰۰ هکتار دارای طرح تفصیلی مصوب میباشد.

در حال حاضر با افزایش جمعيت و گسترش شهرنشيني و در نتيجه تأسیس شهرهاي جديد، لزوم توسعه سيستم­هاي حمل و نقل امري ضروري بوده كه بدون سرمايه گذاري بر روي آنها اين امر امكان پذير نمي باشد.

در بين سيستم هاي حمل و نقل شهري براي حمل مسافر، سيستم هاي ريلي با توجه به خصوصيات، ويژگي ها و امتيازاتي كه دارند از جايگاه ويژه اي برخوردار مي باشند كه در بين آنها قطار سريع السير به عنوان سيستمي مناسب برای شهر جدید گلبهار مطرح گردید.

طرح احداث قطار برقی مشهد به گلبهار در قانون بودجه سال ۱۳۹۰ دارای ردیف گردید که پس از فعال شدن موافقتنامه شماره ۴۰۹۰۳۲۱۶ فعالیت های مربوط به انجام مطالعات و اجرای مسیر مصوب بطول ۳۷ کیلومتر در ۳ فاز توسط پیمانکاران مربوطه در حال انجام میباشد و در تاریخ ۹۴/۱۱/۶ قرارداد فاینانس ساخت و تکمیل مسیر قطار برقی گلبهار-مشهد با اعتبار حدود ۲۹۹ میلیون یورو با شرکت نورینکو چین و سپاسد ایران منعقد گردید.

از دیگر پروژه های ساخته شده و در حال ساخت در شهر جدید گلبهار میتوان به مجموعه توریستی و تفریحی دریاچه به مساحت ۵۰ هکتار که ۱۵ هکتار آن احداث و در حال بهره برداری میباشد و نیز به اولین سایت احداث شده پروازهای آموزشی و تفریحی و آزاد راه مشهد گلبهار چناران اشاره کرد که عملیات اجرایی آن در تاریخ ۹۶/۶/۱۶ به دستور مقام عالی وزارت آغاز گردید.

 

Print Friendly, PDF & Email

رنگ زمینه

رنگ منو

رنگ زمینه نوشته ها